Jak jsem stavěl copteru

Část I.

Už v loňské sezoně začali kolegové nosit na letiště čtyř ramenné či více ramenné zařízení, které za letu stojí na místě, létají jako vrtulník a hlavně bzučí jako hejno vos. Zvláště pak Michal Tilňák nosil každou chvíli na testování něco jiného. A protože létám převážně letadla, tak jsem tomu tenkrát až tak velkou pozornost nevěnoval. Kolegové se s tím učili létat, stále něco ladili a chlubili se, co za nové elektronické prvky do toho namontovali, jak to seřídili a kterou verzi Frimware mají v řídící desce nainstalovanou.

Coptera

Můj zájem o copteru propukl  až letošní rok, kdy jsme začali chodit létat do tělocvičny. A důvod? Původní asi to, že jsem se nemohl v tělocvičně srovnat s modelem EPP Edge 540 od RC Factory a uzavřeným prostorem. Nakonec jsem se s uzavřeným prostorem srovnal a důvod už byl čistě technický. Největší obavy jsem měl z toho, že se coptera řídí jako vrtulník a že se budu muset učit jiné ovládání. Naštěstí jsem  z jedné debaty zjistil, že ovládání coptery je stejné jako u letadla a ne jako u vrtulníků. Kolega Michal už měl za sebou stavbu nejednoho stroje a tak mi po dohodě poskytl data na výrobu jednoho ze svých ověřených strojů. A ještě jeden důvod stavba coptery měla. Konečně se našel důvod pro dokončení CNC frézky, kterou mám rozdělanou již několik let. Ale to je jiný příběh. Teď si jen říkám, proč jsem to neudělal dávno.

Hned další den začalo shánení materiálu a vybavení. Protože Michal stavěl další 2 kusy, domluvili jsme se že vybavení objedná z nejmenovaného obchodu ČLR. Jestli má objednat 2 sady a nebo tři už bylo jedno. Já zatím začal shánět sklotextitovou desku tl. 1,5 mm. Bohužel menší než 1020 x 1050 mm za slušnou cenu jsem nesehnal a tak jsem ji objednal u dodavatele. Na jednu copteru je toho materiálu až moc, ale ono se to na něco hodí.

Než deska sklotextitu přišla připravil jsem si podklady pro CNC frézku. Bylo to v podstatě moje první frézování a tak jsem měl trošku obavu, jaký bude výsledek. Naštěstí se podařilo. Posuďte sami.

tělo coptery tělo coptery

.... tělo coptery se skládá ze třech částí, spodní díl, vrchní díl a držák řídící desky.....

Po vyfrézování dílů bylo nutné díly spojit a připevnit ramena. Michal díly spojuje kovovými a plastovými distančními sloupky zakoupenými v GM Elektronik. Já zvolil jinou cestu a protože mám doma zbytky duralové trubky o průměru 8 mm, použil jsem ty. Nařezání na požadovaný rozměr a zapilování mi nezabralo více jak 30 minut. Kovová ramena jsou z hliníkového profilu upravená do požadovaného tvaru.

kovové díly sestavení dílu coptery

Sestavení připravených dílů pak nezabralo více než 15 minut.

sestavení dílu coptery sestavení dílu coptery

.... držák řídící desky s distančními sloupky a vrchní části coptery

sestavení dílu coptery sestavení dílu coptery

.... díly a sestavení jednoho z ramen

sestavení dílu coptery

... detail předního ramena

sestavení dílůcoptery

..... sešroubované tělo coptery šrouby M3 s pojistnými maticemi ......

A mám hotovo, teď musím počkat na řídící desku, regulátory a motory. O tom ale až v dalším části.

 


březen 2024
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Blížící se akce

Kalendář akci KLeMČR

V odkazu najdete všechny plánované akce KLeMČR pro rok 2021.


Statistiky

TOPlist